Çalışma Formu

Aşağıdaki formu doldurarak bizlere başvurabilirsiniz…

Choose File
Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sizler için kariyerinizle alakalı bir kaç ipucu hazırladık…

Bu soru, işle ilgili bilmen gerekenlerin temeline iner. Yöneticinin performansından memnun olması için ne yapman gerektiğini anlamanı sağlar. İş tanımlarında çoğu zaman onlarca görev yazar, ama iş yerindeki başarı genel olarak birkaç madde üzerinde yoğunlaşır. Bu nedenle başarının hangi noktalar baz alınarak ölçüldüğünü öğrenmek farklı nüanslar yakalamanı sağlayabilir.

Pozisyonun karşılaşabileceği zorluklara dair böyle bir soru sorman, iş tanımından asla alamayacağın bilgileri sana sunabilir. Aynı zamanda, geçmişte benzer zorluklara nasıl yaklaştığını anlatman için bir fırsat yaratabilir.

Görüştüğün pozisyonun seni en çok heyecanlandıran kısmı belki de yıl içinde sadece birkaç kez karşına çıkacak. İşte, günlük rutinleri anlamak üzere soracağın bir soruyla bu konuya da bir  açıklık kazandırabilirsin.

Bu soruya verilecek cevap, ne tür bir tempoda çalışman gerektiği ve şirketteki organizasyonun hızı hakkında fikir sahibi olmanı sağlayacak. Ayrıca şirketin gelecekteki projeleri konusunda da bu soru sayesinde ipucu alabilirsin.

Bir mülakatta sorulabilecek en güçlü soru bu olabilir. İşe alım yöneticileri, ortalama bir iş yapacak birisini bulma ümidiyle adaylarla görüşmüyor, işinde üstün olacak birini bulmayı hedefliyor. Bu soruyu sorduğunda ise aynı şeye önem verdiğinizi gösterebilirsin.

Görüşme yaptığın şirket içinde güçlü bir hiyerarşi ya da daha rahat bir çalışma şekli olabilir. Bunu öğrenmenin doğru yolu, net olarak kültürle ilgili bir soru sormak. Böylece sana uyan ve uymayan noktaları tespit ederek daha bilinçli bir başlangıç yapabilirsin.

İşverenlerin bu soruya vereceği cevapla çok şey öğrenebilirsin. Gerçekten işlerinden zevk alan insanlar, bunu bir şekilde söz veya mimiklerinden belli eder. Bu soruyu sorarken, net bir cevap alamama ihtimaline de hazırlıklı olman gerektiğini söylemeliyiz.

Bazen insanlar, bir mülakatta soru sorma sırasını yalnızca İk uzmanını etkilemeye çalışmak için kullanır. Sadece işi kapmaya odaklanmak yerine, işin senin için uygun olup olmadığını ölçmene yarayacak sorular sormayı önemsemelisin.

Bu oldukça temel ama aynı zamanda etkili sorulardan da biri. Gelecekte yapılması planlanan projeler ve hedefler konusunda hemfikir olup olmadığını anladıktan sonra işe başlamak senin için en iyisi.

En çok sorulan sorulardan biri budur; sizi neden işe alalım. İşte burada söz tamamen cümlelerinizde. Bu soruyu cevaplarken mutlaka ama mutlaka kendiniz olun, özgün olun. İşimde çok başarılıyım, işimde harikayım, ben bu için biçilmiş kaftanım, bu iş tam olarak beni yansıtıyor gibi klasik yanıtlardan uzak durun. Bunun yerine daha farklı bir şekilde yaklaşın. Şirkete katacağınız değeri, kendinizi fazla övmekten kaçınarak anlatın. Evet, özgüven şahane bir şeydir ancak fazlası egodur ve egolu insanlar iş hayatında çok da sevilir mi bu konu tartışmaya açıktır. Özgüven ve ego arasındaki çizgiyi korumaya gayret edin. Sözlerinizi “ben, ben, ben” kalıplarından uzak tutup daha yalın bir şekilde kendinizi parlatın.

Henüz kariyerine nasıl bir yön vermen gerektiğini bilmediğinde, birkaç farklı departmanda staj tecrübesi yaşamak iyi fikir olacaktır. Hatta imkan varsa farklı şirketlerde de bunu denemelisin. Böylece kendini en iyi ifade ettiğini düşündüğün ve gelecek adına seni heyecanlandıran işte karar kılabilirsin.

Bir iş yerinde stajyerden kendi alanında bilgi sahibi olması beklenmez. Stajın, teorik bilginin pratiğe döküldüğü aktif bir öğrenme süreci olduğunu unutma. Soru sormaktan korkma ve sorularınla senden sorumlu olan üstlerinin deneyim aktarımı yapmasına ortam yarat. Böylece hem sen deneme-yanılma yoluyla öğrenmenin yaratacağı zaman kaybından kurtulursun hem de üstlerin öğrenmeye açık bir aday olduğunu daha çabuk anlar.

Staj yaparken sorumluluk almaktan ve iş süreçlerine katkı sağlamaktan kaçınma. Aksi takdirde günlük küçük işleri asiste etmekten öteye geçemeyebilirsin. Kademeli olarak sorumluluk almaya çalışarak, çalıştığın ekibin işini kolaylaştırmaya çalış. Sana teklif edilen işler için “Yapamam” veya “Ben bunu bilmiyorum” gibi olumsuz ifadeler kullanma. Bunlar yerine “Daha önce deneyimlemedim, ama elimden geleni yapacağım” diyebilirsin. İyi bir araştırmacı olursan birçok konuda seni yönlendirecek fikirlere de kolayca ulaşabilirsin.

Sana atanan görevlerin düzenli olarak artıp atmadığını gözlemle. Eğer durağan bir süreç yaşanıyorsa, yeni görevler edinip edinemeyeceğini araştır. Konfor alanının yarattığı atalete düşmeden sürekli gelişim fırsatlarını yoklamalısın.

“Eğer doğru sandalyede oturuyorsanız, alışmanız fazla zaman almaz.”
Robert De Niro
“Kariyer hedefi sizin kendinize, iş hayatınızla ilgili beklentilerinize dayalı sorduğunuz sorulara verdiğiniz cevaplardır. Bunun üzerinde iyi düşünün. Kendinize şu soruyu sorun “Ben gerçekten ne istiyorum?”
TADEM